Iepazīsti datoru, kurš slēpjas – Nokia N900

Iepazīsti datoru, kurš slēpjas – Nokia N900

Minimālistisks iepakojums, eleganti melnā matētā krāsā. Patīkami, jo melns tā ir klasika. Jau uz iepakojuma redzams, ka tālrunim ir 32GB iebūvētā atmiņa un Carl Zeiss optika

Pagrozot iepakojumu var iepazīties ar vēl pāris parametriem, kuri jau par tiem uzzinot rada patīkamas sajūtas.

Komplektācija
Dziļāk iepakojumā, slēpjas pats tālrunis, akumulators, austiņas, papildus gumijas uzgaļi austiņām, video vads, drāniņa ekrāna tīrīšanai, datu kabelis, lādētājs, pārveidotājs no abiem vecās paaudzes lādētajiem uz MicroUSB. Nekādas instalācijas komplektā nav. Principā, ir noticis tas, ko es jau sen biju gaidījis. Visas programmas, kuras nepieciešamas darbam ar datoru, tiek lejupielādētas no Nokia majas lapas vai citām interneta vietnēm.

Pirmais iespaids
Tālrunis ir salīdzinoši smags. Piemēram, Nokia N97 ir jūtami vieglāks. Bet tai pat laikā, salikšanas kvalitāte ir krietni augstāka un uzreiz rodas kapitāli nostrādāta aparāta iespaids. Nevienu brīdi nešķiet, ka kaut kas ir nekvalitatīvs, vai arī varētu izjukt, salūzt vai kā tamlīdzīgi. Nokia logo atrodas vienādā pozīcijā ar Nokia N97 logo izvietojumu, bet šoreiz tam ir kāds ļoti loģisks izskaidrojums – iekārta ir paredzēta lietošanai horizontālā stāvoklī. Attiecīgi arī ieslēgšanas poga ir augšpusē no horizontālas pozīcijas un tāpat arī bloķēšanas slēdzis ir labā pusē. Vai tas ir ērti, noskaidrošu nedaudz vēlāk.
Pēc ieslēgšanas gaidīt nenākas ilgi. Tālrunis ieslēdzas apmēram tik pat ātri ka Nokia E72. Gandrīz momentā tas ir gatavs darbam. Kas lika nenozīmīgi sabēdāties – tālruni nevar lietot ar nenoņemtu aizsargplēvi, jo tā ir melnā un gandrīz necaurspīdīga. Tai pat laikā ir kaut kāds, minimāls garants, ka tālrunis nav paris dienas palietots un tad nonācis tirdzniecībā. Zinu, ka tas nav arguments, bet tomēr.

Ekrāns
Ierīcei ir 800×480 punktu ekrāns (salīdzinajumam: Nokia N97 ekrāns ir 640×360 punkti, bet iPhone ekrāns ir 480×320 punkti), kas ir vienāds ar 7 collu monitoriem, kurus izmanto ASUS EEE PC 701 netbūkos. Attiecīgi, tas ir lietojams pat lai attālināti pieslēgtos savam mājas vai biroja datoram un pilnvērtīgi veiktu nepieciešamās darbības. Vienīgais kas varētu kaut kādā mērā traucēt ir ļoti maza izmēra ekrāns kas ir tikai 3.5” jeb 8.9cm. Fiziskais izmērs ir ļotti liels priekš tālruņa, bet ļoti mazs ja uz to skatās kā uz ultra mobilo datoru. Ekrāns spej attēlot 16 miljonus krāsu, kas ir vairāk nekā nepieciešams. Skatīties fotogrāfijas, video vai lietot tālruni ir ļoti patīkami. Viss skaidri redzams, bet ir problēmas spilgtā saulē, bet šī problēma manuprāt ir visiem tālruņiem.

Ekrāns ir skārienjutīgs. Nav tik atsaucīgs kā kapacitatīvie ekrāni (iPhone, Nokia X6, HTC HD2 utm), bet ir pilnīgi pietiekams darbam ar to. Konkrēti man labāk tīk tieši rezistīvie ekrāni, jo darbam ar tiem nepieciešams nedaudz burtiski uzspiest, nevis pieskarties. Ieguvumi – darbs ar irbulīti (stylus), sievietes to var lietot arī ar garu manikīru,var lietot arī ar cimdiem.

Operētājsistēma
Ja cilvēks ir pieradis pie klasiskajiem Nokia tālruņiem ar S30/S40 operētāj sistēmu (vienkāršs tālrunis  ), un pat ja pierasts pie Nokia Symbian (S60 viedtālruņi), tik un tā nāksies visu macīties no jauna. Šajā tālrunī nekas nav ka vienmēr. Jau pirmajā brīdī es nedaudz apjuku, jo vēlējos manuāli ievadīt svarīgākos kontaktur, kurus man noteikti un uzreiz vajag sarakstā. Pirmās pāris minūtes skatījos ekrānā un bakstīju visu pēc kārtas lai saprastu kā tas vispār notiek
Kad aprasts ar pamatfunkcijām sāk „izlīst” citas lietas. Daudz un patīkamas funkcijas, iespējas. Piemēram, ir iespejams nokonfigurēt 4 pilnīgi atšķirīgus ekrāna izkārtojumus, kur es gan izmantoju tikai divus, no kuriem viens man ir darba lietām, bet otrs multimēdijām un izklaidei kā arī piezīmēm.
Tālrunis ir ļoti ātrdarbīgs. Reizēm ir nelielas aiztures veicot lielāku darbu, piemēram, verot vaļā video failu, bet visā visumā nav nekāda nepatika pret veiktspēju. Tā ir pilnībā apmierinoša, lai gan vienmēr var gribēt vairāk un 1GHz procesors nākotnē būtu patīkami, pie nosacījuma, ka netiek pārlieku modernizēta operētāj sistēma.

Interneta pārlūks
Nokia N900 izmanto uz Mozilla bāzētu interneta parlūku Maemo Browser, kas ir ļoti ērts un intuitīvs. Ir iespēja skatīt arī Flash animācijas, kas nav un laikam diemžēl arī nebūs iespējams, piemēram, uz iPhone tālruņa. Ja kādam ir ļoti svarīgi lietot interneta pārlūka šķirkļus, tad ir iespēja lietot Firefox Mobile interneta pārlūku. Majas lapas ielādējas ļoti ātri – viss atkarīgs tikai no Jums pieejamā interneta pieslēguma. Ideālā versijā Nokia N900 lietotājs lieto WiFi kur vien tas iespējams, bet kur nav – mobilo internetu, kas uz doto brīdi (13.02.2010.) ir pieejams par ļoti labu cenu pie LMT: 5Ls par 2 gigabaitiem datu.
Lietojot Maemo Browser pietuvināšana notiek ar dubultklikšķi vai parinķošanu ekrānā, tai vietā kuru jāpietuvina. Bet lietojot FireFox mobile tikai ar dubultklikšķi. Par labu Maemo browser runā fakts, ka tas atskaņo flash video, bet uz FireFox tiek veiksmīgāk pielāgota mājas lapa ekrānam un ir pārskatāma uzreiz pilnībā – nav jābīda pa labi vai pa kreisi. Iespējams, ka jau pēc pāris dienām atradīšu iespēju atskaņot Flash video ari iekš FireFox mobile. Ja tā būs, darīšu Jums to zināmu. FireFox mobile ir arī ļoti ērti lietojami pārlūka šķirkļi, kuri nav Maemo Browser. Respektīvi – katram pārlūkam ir savi plusi un savi mīnusi.

Maemo browser

Firefox mobile

Multimēdiju iespējas
Tālrunis ir samērā lieliski izmantojams arī lai klausītos mūziku un skatītos video. Pat ja ir vēlme skatīties filmu uz ārējā displeja, tas ir viegli izdarāms. Skatīties uz tālruņa iebūvētā displeja var, bet nav īsti baudāmi – ekrāna izmērs traucē saskatīt sīkas detaļas utm. Kas ļoti patīkami pārsteidz: skatoties filmu uz tālruņa ir ļoti izteikti jūtams stereo efekts. Protams arī pieslēdzot pie TV, kurš savukārt pieslēgts pie labas audiosistēmas efekts ir vēl labāks. Respektīvi, tālrunis ir lietojams kā pilnvērtīgs multimēdiju atskaņotājs.

Ja pievērš uzmanību tālruņa mūzikas atskaņotājam, tad te ir nedaudz citādi. Tas ir lietojams un mūziku var klausīties, bet lietošanas ērtums šeit nav  risināts pietiekami labā līmenī. Tai pat laikā, tas ir tikai salīdzinotm, piemēram, ar iPod Touch vai iPhone. Ja salīdzina ar citiem Nokia tālruņiem, tad šeit risinājums man patīk daudz labāk. Ir nelielas aiztures ātri pārslēdzoties starp dziesmām, ja klausoties mūziku, atnāk SMS, tad arī rodas neliela pauze mūzikā, jo GSM sakariem ir lielāka prioritāte. Domāju, ka šis tiks labots ar kādu no nākamajām Maemo5 jauninajumiem.
Ar komplektā esošajām austiņām ir iespējams baudīt samērā labas kvalitātes mūziku. Nedaudz vilšanos radīja fakts, ka tām uz vada iztrūkst vadības pults, kāda ir Nokia N97mini komplektā esošām austiņām, bet tas ir nenozīmīgs trūkums. Sevišķa skanējuma gribētājiem, no visas sirds iesaku izvēlēties, atsevišķi nopērkamās Sony MDR-EX700SL austiņas ar 16mm lieliem skaļruņiem.

32Gigabaiti
Kāda jēga no lielām multimēdiju iespējām, ja nav liela atmiņa!? Ar šo punktu te viss ir kārtība. Tālrunim pašam ir iebūvēta atmiņa 32GB. Kā arī ņemot vērā, ka jau ir parādijušās tirdzniecībā Sandisk 32GB MicroSD atmiņas kartes, tad ir iespēja iegūt savā īpašuma spēcīgu instrumentu ar 64GB atmiņas! Un tas viss lietojams uz plaukstas izmēra tālruņa!

Lietojam tālruni
Šis ir punkts, kurā jāatzīst, ka jāpierod pie visa jaunā. Pēc Nokia N900 atbloķēšanas ir divi varianti ka veikt zvanu: pirmais – Startējam tālruņa aplikāciju, izvēlamies kontaktu no nesen zvanītajiem, no adrešu grāmatiņas vai arī ievadam numuru ar ciparnīcu, otrs variants – atbīdam vaļā klaviatūru, rakstam nepieciešamā kontakta vārdu, izvēlamies to un veicam zvanu.
Pati tālruņa aplikācija spēj strādāt kā vertikālā tā horizontālā stāvoklī. Bet viennozīmīgi – zvanu veikšana nav šī aparāta primārā funkcija, lai gan pierodot pie tā viss kļūst ierasts un ērts. Piemēram ja salīdzina ērtumu atbildot uz ienākošo zvanu Nokia N900 vai Nokia 5530, ērtāk atbildēt ir no N900. Ja jāveic jauns zvans, to tomēr būs pirmajā brīdī izdarīt ērtāk ar Nokia 5530.

Baterija
Šeit viss ir ļoti vienkārši: ja lietojam tikai kā tālruni (cik neinteresanti) – batareja jālādē ik pēc 2 diennaktīm pie nosacījuma, ka dienā netiek runāts vairāk kā 20-30 minūtes. Ja visu dienu lietosim navigāciju, klausīsimies mūziku, tad iespējams, ka līdz vakaram tālrunis jau lūgs pēc uzlādes.
Pie vidējas lietošanas: 2h navigācija, 1-2h mūzika, 25min sarunas, 10 SMS, 50mb interneta, tālrunis jālādē katru otro nakti.

Ekstra iespējas
Remote desktop – pieslēgšanās attalinātiem datoriem un to pilnvērtīga lietošana

Linux teminālis

Tās ir divas vērienīgākās lietas, ar kurām iespējas protams nebeidzas, jo atceramies – tas ir Linux tālrunis.

Kam tas domāts?
Nokia N900 ir tālrunis cilvēkam, kuram ir nepieciešama maksimāla funkcionalitāte un netraucē salīdzinoši lielais svars un izmērs. Tas ir vadītāja darba instruments pilnīgai elektroniskās korespondences kontrolei un iespēja vienmēr būt pieejamam visos saziņu tīklos.
Pats ar lielāko prieku lietotu šādu tālruni kā interneta planšeti, kam tas arī pēc noklusejuma ir domāts. Noteikti arī navigācija ir ērti lietojama ka ejot ar kājām, tā arī braucot ar auto. Pie galvenajiem mīnusiem ir pieskaitāms nosacīti sarežģītā saskrane, pie kuras jāpierod un netradicionāls funkciju un aplikāciju izvietojums.
Tiešu konkurentu Nokia N900 īsti nemaz nav. Tas ir Linux tālrunis. 100% open source. Iespējams, ka šajā nišā veiktspējas un funkciju bagātības ziņā iederas
HTC HD2

iPhone ar uzstādītu OS4.0

Un domājams arī Android platformas jaunie tālruņi
Google Nexus One

HTC Desire

AC
M

Advertisements

22 Atbildes to “Iepazīsti datoru, kurš slēpjas – Nokia N900”

 1. Sveiks!

  Atkal vēršos pēc palīdzības – mēģināju uzinstalēt Freoffice, bet man izmet šādu paziņojumu: Unable to install “Freoffice|. Some aplication packages required for the installation are missing. Kas tā par problēmu? Izrakājos internētā, visur slavē šo progu, bet man neizdodas to palasit. Bez tās arī e-pastam nav lielas jēgas, jo diezgan daudz nāk word un excel faili. Gaidīšu atbildi.

  • Hei!
   Detaļās noteikti uzrādīts ka Libhildon1 paka novecojusi vai trūkst.
   Es arī ar šo kļūdu šorīt saskāros. Vēl neesmu skatījis kas tas ir. Vakarpusē apskatīšu un noteikti veikšu ierakstu ar pamācību – ka ar to cīnīties!
   Veiksmīgu dienu 🙂

 2. Sveiks, Matīs!
  Kaut kā man būs iepaticies Tev uzticēt savas problēmas un saņemt atbildes uz tām. Šoreiz runa būs par e-pasta saņemšanu Nokia N900. Esmu piereģistrējis divas e-pasta adreses – vienu inbox.lv, otru gmail.com. Informācija par saņemtajiem e-pastiem gmail.com tiek salīdzinoši regulāri atjaunota un arī e-pastu no šejienes varu nosūtīt. Inbox.lv atjauno pasta kastes saturu tad, kad tam pašam ienāk prātā, arī piespiedu atjaunošana biežāk nestrādā, nekā strādā. Un arī e-pastu nevaru no inbox.lv nosūtīt. Jāsaka, gan, ka paziņojumi par pienākušajām e-pasta vēstulēm pienāk tikai no inbox.lv (un arī, kā jau teicu, ļoti reti – kad viņam labpatīkas pastrādāt), no gmail.com nesaņemu paziņojumus par saņemtajiem e-pastiem. Ja no sākuma “biju starā” par savu Nokia, tad tagad sākt pārmākt šaubas vai tā bija labākā izvēle.

  Raimonds

  • Epastiem iebūvētais klients nav pats labakais. Bet būs daudz labojumu jaunajā Maemo5 versijā.
   Par nosūtīšanu ir tā diezgan viltīgi, ka piem katram profilam ir jaieraksta savs izejošais SMTP serveris, kā arī to jānorāda katram pieslēguma veidam. Piemēram, ja GPRS pieslēgumam būsi norādījis com.lmt.lv tad WiFi paliks tukšums un epasts nekur nesūtīsies. Vienīgi WiFi Tu nevari norādīt LMT SMTP serveri. Pats labakais ir lietot kādu maksas serveri (atrast lēti un labi arī var – http://www.Hi-Tech.lv ) un izmantot gan tā POP3 gan SMTP. Tādējādi atkrīt daudz neskaidrību.
   Ja no kāda konta neparāda ka ir jauns epasts, domaju ka jāpāriet pāri visiem POP3 uzstādijumiem, jo šāda problēma nav manīta pagaidām nevienam. varbūt kaut kur kāda kļūdiņa iezagusies.

 3. Sveiks, Matīs!

  Gribēju pajautāt vai ir kāda informācija par jauno firmware priekš Nokia N900? Kad tā varētu būt pieejama? Man šobrīd ir versija 3.2010.02-8.002. Vai tā ir pēdējā? Ja jā, tad attiecībā uz e-pastu saņemšanu (kastītes automātisku atjaunošanu) un baterijas darbības ilguma uzlabošanos nav nekāda progresa.

  Gaidīšu atbildi.

  Raimonds

 4. Sveiks!

  Ir kāda informācija par N900 jauno FW? Kad beidzot tā nonāks līdz mums?

  Raimonds

 5. Sveiks! Vēlreiz par to pašu. Nokia.lv un arī Eiropas lapā norādīts, ka patreizējā softa versija ir  2.2009.51.1, manā telefonā ir versija 3.2010.02-8.002., savukārt internetā diskusijās tiek pieminēta versija, kura sākās ar 10. (tiesa, šodien nevarēju vairāk atrast tās saites, kurās par to bija runāts). da

 6. Kaut kā nobeidzās mans iepriekšējais vēstījums. Daži šo 10. versiju slavēja, citi brīdināja to nelietot, jo tā neesot oficiālā. Kas ir ar 2. un 3. versiju? Kāpēc Nokia mājas lapā raksta, ka pēdējā versija ir 2? Kas ir izlaidis šo trešo versiju un kāpēc tad pats N900 piedāvāja to apdeitot?

 7. Lietoju Baltijas valstu N900 pirktu Lietuvaa. http://jekabsons.lv/privaatie/N900_FW.jpg <–jaunaakaa pieejamaa versija. Kaa ari ir. UK kaa kura truba.

  Tas ko mineeji ir vnk nopluudusi Alfa versija PR1.2 Jaabuut bik extreemistam lai to liktu 😀 Nekad nevar zinaat kas straadaas, bet kas nee 🙂

 8. Sveiks!
  Tā kā nav kam vēl paprasīt, tad atkal vēršos pie Tevis. Iepriekšējā reizē jautāju par apdeitiem un tagad saņēmu savā telefonā piedāvājumu apdeitot Maemo5. Piedavātā versija ir 10.2010.19-1.002. Apdeits ir 113,6 MB liels. Vai tas ir tas gļuks (Alfa versija), par kuru Tu rakstīji vai arī tā beidzot ir visu gaidītais legālais pasākums? Kad atveru Details, tur rakstīts, ka Maintainers ir Nokia un katalogs ir Nokia System Software Updates. Gaidīšu atbildi.

  Raimonds

 9. Sveiks!
  Atkal problēma, varbūt vari palīdzēt. Apdeitoju Maemo, tagad problēma ir tāda, ka dzēšot telefonā e-pastu inbox.lv (POP3), tiek šis pats e-pasts izdzēsts arī no inbox.lv, pie kam, šīs vēstules nav dzēsto vēstuļu mapē. Iestatījumos ir aktivizēts uzstādījums Leave messages on server. Kas būtu jādara, lai inbox.lv paliktu šīs vēstules?

  Raimonds

 10. […] siksniņu, lādētāju, 4GB MicroSD atmiņas karti, austiņas identiskas tām, kādas ir komplektā Nokia N900, auto turētājs, BlueTooth austiņa Nokia BH-216. Pēdējais punkts ir tiešām ļoooti patīkams. […]

 11. sveiks!
  man ir jautājums par NOKIA N900. vai viņu var pirkt ebay, vai tur būs latviešu valoda.

  • Ja nav bail nopirkt zagtu/ar bloķētu IMEI tad var 😉
   Latviešu valoda nav un nebūs ne N900 ne Android ne WinMo trubām. Ka arī kāda jēga? Izņemot vārda dienu kalendāru, neviena cita programma Latviešu valodā nebūs 🙂 Nu vienīgi vēl manis iztulkotais Sygic Mobile Maps 10. Pašam N900 ir maz vietas kur redz valodu

 12. sveiks!
  vai var un kā var n900 atskaņot caur mājas mūzikas centru izmantojot aux vadu.

 13. Labdien! Esmu nobriedis iegādāties jaunu tālruni un esmu izvirzījis pēc dažādiem kritērijiem četrus kandidātus. Tātad Nokia X-6,C-6,C-7 un šo N900.
  Mani pagaidām N900 mulsina viens fakts. Tas , ka tālrunim ir Maemo 5 operētājsistēma. Gribu uzdot jautājumu, vai šis telefons strādās pilnvērtīgi kopā ar manu datoru (Win7)? Paldies par atsaucēm! Varbūt varat tomēr ieteikt kādu citu no manis izvēlētajiem vai arī citu Nokia produktu! 🙂

  • 1. būs jāpameklē, kur iegādāties N900, jo to vairs neražo un veikalos praktiski nekur nav.
   2. X6 C6 C7 salīdzināt ar N900 ir tas pats kas pajautāt – kas labāks… Nokia N900 vai HP Proliant serveris 😉

   Maemo5 = miniatūrs Linux Debian.

   un ko nozīmē pilnvērtīgi strādāt kopā? Ģenerēt N900 custom kerneli? Jā strādās. Slēgties uz N900 caur Putty SSH klientu… jā strādās utt utjp. Ja ir jautājums par standarta funkcijām kuras pilda pat 50Ls vērtie telefoni – sync utt, tad arī strādās, bet ja rodas šādi jautājumi… N900 nav domāts Jums 🙂

   • Kā tad nav, ja pilns internets ar viņu!
    Es sapratu, ka Linux, bet lai strādāt ar to telefonu, nevajag uz stacionārā datora Linux OS?

   • Ja es ielikšu savā blogā BlueGene datora foto un pierakstīšu klāt cenu… nopirksi no manis to? 😀 Tas nekas ka tāds nemaz nav nopērkams.

    Kā jau teicu… ja rodas šādi jautājumi – telefons nav domāts Jums. Tas ir gīku telefons, nevis gala lietotājiem paredzēts. Uz šāda tipa jautājumiem var rast atbildes primitīvi izlasot ko esmu jau sarakstījis 😉

    Ja lasīt nesanāk, var algot mani privātai konsultācijai 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: